Hová forduljak a rejtélyes idegi fájdalmakkal ? Ne otthon kísérletezzünk a fájdalomcsillapítással !

A fájdalom figyelmeztet, ha sérülés, fertőzés ért minket, azaz védőfunkcióval bír. Létezik azonban egy olyan típusa is, aminek nincs védő szerepe, látszólag ok nélkül, külső elváltozás nélkül jelentkezik, és haladéktalanul orvoshoz kell fordulni vele.

Égő, bizsergető, áramütésszerű fájdalmat tapasztal? A hidegre és az érintésre is túlérzékeny? Úgy érzi, nem használ semmiféle fájdalomcsillapító? Ha az előző három kérdésre inkább igennel válaszolt, mintsem nemmel, érdemes felkeresnie orvosát. Hogy miért? Mert könnyen lehet, hogy úgynevezett neuropátiás (idegi) fájdalom jelentkezik önnél, mely a házi kísérletezésen túl sokkal inkább szakorvosi segítséget kíván.

A fájdalom

Az ún. nociceptív és pszichogén fájdalmak mellett a harmadik nagy csoportot a neuropátiás (idegi) fájdalmak alkotják, melyek hátterében a gerincvelő, az agy és az idegek károsodása áll. Az ilyen típusú fájdalmak általában krónikus fájdalmak, melyekkel nehéz együtt élni. Kialakulásuk gyakori cukorbetegség, agyvérzés, a gerincvelő sérülése vagy övsömör, kemoterápiás kezelés esetén. A végtag-amputáció utáni ritka fantomfájdalom is ebbe a csoportba tartozik.

Tipp

Szokott megmagyarázhatatlan eredetű fájdalmakat érezni? Válaszoljon kérdéseinkre, melyekből kiderül, vajon állhatnak-e idegi problémák mindeddig tisztázatlan fájdalmai mögött!

Töltse ki a tesztet online vagy nyomtassa ki!

Jellegüket tekintve a neuropátiás fájdalmak sokfélék lehetnek, egy közös van bennük: hátterükben nem a fájlalt testrész betegsége áll, hanem a szomatoszenzoros rendszer károsodása. Jellegéből fakadóan az idegi fájdalom diagnosztizálása, illetve annak csillapítása nem egyszerű feladat, sajnos a hagyományos fájdalomcsillapítók mit sem érnek. Mindennél fontosabb tehát, hogy panaszainkkal haladéktalanul orvoshoz forduljunk, mert megfelelő szűréssel, egyszerű fizikális vizsgálatokkal a neuropátiás fájdalom sok esetben eredményesen és - nem utolsósorban - időben felismerhető.

Miért kell utánajárni ?

A fájdalom teljesen átírhatja életünket: minél hosszabb ideje fennáll, annál nagyobb eséllyel jelentkeznek a kísérő tünetek is, mint a fokozott ingerlékenység, az alvászavar, az étvágytalanság, a szorongás és a depresszió. Minél korábban ismerjük fel a neuropátiás fájdalmat, annál könnyebben kezelhető a megfelelő terápiával.

A háziorvos legyen az első ...

Amennyiben a fentiekben is említett, szinte csillapíthatatlan, égő, fagyos, hasító, áramütéshez hasonló fájdalmat tapasztaljuk, mely gyakran zsibbadáshoz hasonló, esetleg szurkáló érzéssel jár, tüneteink pontos feljegyzésével keressük fel háziorvosunkat! A szakember rá fog kérdezni minden korábbi betegségünkre, a szedett gyógyszerekre, terápiákra, illetve elvégez egy rövid tesztet (pl. DN4 kérdőív), melyből valószínűsíthető, hogy neuropátiás fájdalom okozza a panaszainkat.

Hová forduljak a rejtélyes idegi fájdalmakkal?A DN4 kérdőív itt is elérhető. Ha Ön a hét kérdés közül négyre vagy többre igennel felelt, akkor fájdalma valószínűleg neuropátiás jellegű. Kitöltés után nyomtassa ki a kérdőívet és vigye magával orvosához!

Hova és hogyan tovább ?

A diagnózis feltételezését követően a háziorvos neurológushoz irányítja az érintettet, illetve olyan központokba, ahol kifejezetten a neuropátiás betegek ellátására készültek fel a szakemberek. A terápia célja kettős. Egyrészt alapvető fontosságú a háttérben álló betegségek kezelése, másrészt haladéktalanul el kell kezdeni a neuropátiás fájdalom tüneti kezelését arra alkalmas szerekkel. A késlekedés pszichogén szövődmények gyors kialakulásához vezethet.

Keresés