Foltok, barázdák, körömtöredezés: ezek mind-mind azt jelzik, hogy valami nincs rendben az egészségünkkel !
Akkor egészséges egy köröm, ha rózsaszínes, sima felületű, nem barázdált, nincsenek rajta foltok és nem repedezik. A köröm színének, felépítésének változásai azt jelzik, hogy valamilyen hiányállapot áll fenn a szervezetünkben. Néha a megoldás ennél egyszerűbb: van úgy, hogy a körmön jelentkező elváltozás csupán egy korábbi sérülésre, vagy káros vegyi anyaggal való érintkezésre utal. Ilyenkor érdemes gumikesztyűt húzni takarításhoz, mosogatáshoz. Lássuk hát a leggyakoribb körömelváltozásokat, és azt, hogy mit jelezhetnek!
Fotó: photl.com
1. Száraz, repedező, könnyen töredező, szétváló köröm: általános tápanyaghiány.
Ilyenkor szedjünk multivitamint, együnk immuerősítő ételeket!
2. A körömágy kiszárad, berepedezik, elválik a körömtől: C-vitamin és folsav hiánya.
A folsav (B9 vitamin) felvételéhez és raktározásához nélkülözhetetlen a B12 vitamin, azért olyan készítményeket válasszunk, amelyek mindkét vitamint tartalmazzák. Folsavban gazdag ételek például a máj, a spenót és az élesztő.
3. Fehér foltocskák a körmön: a cink hiánya.
A cink bőséggel megtalálható a húsfélékben, halakban, tojásban és a hüvelyesekben. Próbáljuk inkább természetes úton pótolni a hiányát, cinktartalmú táplálékkiegészítőket csak orvosi felügyelet mellett szedjük, mert túladagolása ártalmas is lehet.
4. A végei felkunkorodnak (kanál alakú), hosszanti barázdák vannak rajta: vashiány.
Főként akkor gyanakodjunk erre, ha a körmök tüneteit kimerültség, ingerlékenység, rossz étvágy és hideg végtagok is kísérik. A vasat pótolhatjuk sötétzöld levelű zöldségek, babfélék, aszalt gyümölcsök, vörös húsok rendszeres fogyasztásával.
5. Gyakorta kiújuló gombás fertőzés: a jótékony baktériumok hiánya a szervezetben.
Ez hosszas antibiotikumos kezelés után sajnos sokszor előfordul. Ilyenkor probiotikumok szedése ajánlott, hogy helyreálljon a bélflóra egyensúlya.
6. Rendszeresen szétválnak a körmök: alacsony gyomorsavtermelés.
Ha a probléma hosszabb ideig fennáll és emésztési zavarokkal, más savhiányos tünetekkel, rossz étvággyal társul, mindenképp forduljunk orvoshoz.
7. Lilás, kékes elszíneződés a körmökön: rossz vérellátás, vérkeringés.
Ha a gond hosszútávon is megmarad, keressük fel az orvosunkat, ez ugyanis a késöbbiekben komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A vérkeringést rendszeres mozgással (akár napi félóra sétával is) javíthatjuk. Ám érdemes alaposan kivizsgáltatni magunkat, hiszen ha szívbetegség áll a háttérben, a sport akár ártalmas is lehet.
Forrás : www.evamagazin.hu
( http://www.evamagazin.hu/psziche_test_es_lelek/26057_mirol_arulkodnak_a_kormeink.html )
Szerző : Ribánszky Ágota