A hepatitis vírusokban több közös vonás is van, de ezek leginkább a tünetekben érhetők tetten. Hogy baj esetén felismerjük a kórokozó jelenlétét, bemutatjuk típusonként a szimptómákat.

A hepatitis fertőzést úgynevezett hepatotróp (májsejtekben szaporodó) vírusok okozzák, a fertőződést az azt kiváltó vírustörzs szerint hepatitis A, B, C, D vagy E betegségnek nevezzük, amik jelentősen eltérnek egymástól.

1. Hepatitis A

  • Hogy kaphatjuk el?

    Széklettel szennyezett ivóvízzel, fertőzött élelmiszerekkel terjed. A rossz higiénés viszonyok hajlamosítanak a fertőzésre, de sajnos ötcsillagos szállodában is elkaphatjuk. Alapvető higiéniai eljárások betartásával megelőzhető lenne. Védőoltás létezik; a két oltás beadása életre szóló védettséget ad.
  • Tünetei

    Magas láz, gyomorrontásra emlékeztető tünetek, elesettség, étvágytalanság - különösen gyanús, ha utazás után egy hónappal jönnek elő a panaszok (főleg, ha úti célunk trópusi vagy mediterrán ország volt). A hasi panaszokat követően jelenik meg a sárgaság: a bőr és a szem fehérjéje sárgásan elszíneződik, a vizelet sötétebb színűvé, míg a széklet világosabbá válik.
  • Kimenetel

    Ritkán heveny májsorvadással jár, de teljes meggyógyulás remélhető néhány hét leforgása alatt. A lábadozás ideje hosszú, főleg felnőttkorban, a beteg sokáig gyenge, csökkent fizikai teljesítőképessége.

2. Hepatitis B

  • Hogy kaphatjuk el?

    Szexuális úton, injekciókkal, vénás droghasználattal, nem sterilen végzett tetoválással, testékszer-behelyezéssel, (fertőzött személlyel) közös körömolló, borotva, fogkefe használatával, de a fertőzött anya is megbetegítheti gyermekét szüléskor. A fentiek kiküszöbölése mellett a védőoltás védelmet jelent a vírussal szemben!
  • Tünetei

    A fertőzöttek kétharmadánál a betegség tünetek nélkül zajlik, így észrevétlen maradhat. Ritkán jelzi fáradékonyság. Az érintettek másik harmadára jellemzők az 1-6 hónapos lappangási idő után az akut májgyulladás klasszikus tünetei, mint a hepatitis A vírus esetében. A krónikus gyulladást főként a laboratóriumi leletek jelzik, úgymint a májenzimek (GPT, GOT) emelkedése. Ritkán a has puffadása, emésztési zavarok vizsgálata során, vagy gócbetegségek (ízületi- és érgyulladások) kivizsgálásakor derül fény a betegségre.

  • Kimenetel

    A betegség sokszor különös kezelés nélkül is meggyógyul, vagy hordozói állapotba megy át, de idült májgyulladás, májzsugor, és végül májrák is kialakulhat a betegség következtében.

3. Hepatitis C

Tudta-e

Tesztelje magát, hogy veszélyeztetett-e hepatitis-C-re?
További információk a Májbetegekért Alapítvány honlapján.

  • Hogy kaphatjuk el?

    1993 előtt kapott vérkészítmény esetén jelentős a kockázat, ma pedig főleg intravénás droghasználattal, nem steril tetoválás útján, testékszer-behelyezéssel, fertőzöttel közös körömolló-, borotva-, fogkefe-használattal terjed. Megelőzni csak felelős életvitellel lehetséges.
  • Tünetei

    A legtöbb esetben lappangva kezdődik. Ritka, hogy az akut májgyulladás tünetei (hányás, levertség, fejfájás, végtagfájdalmak, étvágytalanság, majd a sárgaság) jelentkeznek. A betegek többségére a teljes panaszmentesség jellemző. A hosszú évtizedeken át zajló alattomos, krónikus májgyulladás észrevétlenül pusztítja a májat, annak tartalékai lassan fogynak. Tünetmentessége miatt az a rizikócsoportba tartózóknak erősen ajánlottak a gyorstesztek, az ellenőrzések.

  • Kimenetel

    Lassan akár - átlag 20-25 év alatt - májcirrózis is kialakul, mely szintén májrákhoz vezethet. Ilyenkor csak a májátültetés segíthet.

4. Hepatitis D

  • Hogy kaphatjuk el?

    Emberben csak hepatitis B-vel együtt okoz májbetegséget. Főleg a mediterrán és trópusi területeken terjed, véráram útján. A hepatitis B elleni védőoltás a HDV-vel szemben is védelmet biztosít.

  • Hogyan ismerhető fel a hepatitis?

  • Tünetei

    Egy időben szerzett hepatitis B és D vírusfertőzés az átlagosnál súlyosabb májgyulladás formájában jelentkezhet. Ha a hepatitis D fertőzést az idült hepatitis B vírusfertőzött kapja, akkor heveny fellángolás észlelhető lehet, de sokszor a kettős fertőzés is panaszmentesen zajlik.
  • Kimenetel

    Súlyos májgyulladást okoz, amely májzsugorhoz vezet.

5. Hepatitis E

  • Hogyan kaphatjuk el?

    Több altípusa ismert. Az egyik emberről emberre széklet útján és szájon keresztül terjed, mint a hepatitis A, a másik állatokról (sertés, vaddisznó vagy rágcsáló) emberre. Mindkét típus átvitelében a fertőzött víz, illetve az általuk szennyezett élelmiszerek szerepe jelentős.
  • Tünetei

    A vírus 15-60 napig is lappanghat, mire a vírusos májgyulladás tipikusnak nevezhető tünetei jelentkeznek, mint hepatitis A vírus esetén.

  • Kimenetel

    A legtöbb esetben jellegzetes tünetek nélkül lezajlik a betegség, míg az esetek kis százalékára jellemző a májgyulladás kialakulása. A terhesség késői szakaszában a fertőzés azonban súlyos, halálos is lehet.

Lektor: Dr. Makara Mihály, Dr. Telegdy László


http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/hepatitis/cikkek/a_hepatitis_lefolyasa/hogyan_ismerheto_fel_a_hepatitis/20130219145234?utm_source=www.startlap.hu&utm_campaign=Startlap_Aktualis_20130323&utm_medium=click&utm_content=http%3A%2F%2Fwww.hazipatika.com%2Fnapi_egeszseg%2Fhepatitis%2Fcikkek%2Fa_hepatitis_lefolyasa%2Fhogyan_

ismerheto_fel_a_hepatitis%2F20130219145234#aktualisdoboz

Keresés