Háztáji gyógynövényünk: a málna A málnát főleg piros apró gyümölcseiről ismerjük, de érdemes levelét is használni, gyógyászati célra. Leveléből készült főzet enyhén kesernyés, hűvös hatású.
Összetevők
Flavonoidokban gazdag (kaempferol és kvercitin), glikozidok, csersav is megtalálható benne. Gyümölcse 1-2% szerves savat tartalmaz, amiből 90% citromsav, C-vitamin, pektin és cukor.
Hatása
Vérzéscsillapító, összehúzó hatású, enyhén vértisztító. Tapasztalatok szerint a nők évszázadok óta fogyasztják a málna levelét a terhesség alatt, hogy megkönnyítsék a szülést, és elkerüljék a vetélést. A málnalevél méhizomzatot összehúzó hatását állatkísérletekben is bebizonyították már. Ugyancsak női betegségekre is használható: a legtöbb menstruációs rendellenesség szabályozására alkalmas.
Ezeken a hatásokon kívül lázcsillapító, vérzéscsillapító. Gyümölcse tápláló, tonik készíthető belőle, különösen jó a vér tisztítására, erősítésére. Terhesség alatt a málnalevél tea fogyasztását már a 34. héten el lehet kezdeni, de legkésőbb a 36. héten ajánlott.
Elkészítése:
2-2,5 deciliter forró vízhez kell adni egy teáskanál szárított málnalevelet, majd 10 percig lefedve, állni hagyni és leszűrés után hűlve fogyasztani naponta 1 alkalommal.
Nem szabad alkalmazni terhességi cukorbetegség esetén, valamint szoptatás alatt, mert a tea fogyasztása után hirtelen lecsökkenti a vércukorszintet.
Intim területek gyulladásakor alkalmazhatunk teakeveréket is. Málnalevélből, bíbor kasvirágból, kanadai gyömbérgyökérből, petrezselyemgyökérből és mályvából készült forrázattal hatásosan kezelhetőek ezek a kellemetlenségek, elég naponta 5 csészével meginni a keverékből. A málnalevél vértisztító hatása, a petrezselyem vízhajtó hatása és a kasvirág immunerősítő hatása együttes erővel segíti a felépülést.
Kapcsolódó cikk:
Forrás : www.szepzold.hu
Szerző : Topor Erika
http://www.szepzold.hu/mergezes_kizarva_malnalevel_a_regiuj_csoda_jo_szer