Avagy mire jó az olívaolaj ?
A zsírsavak nagy családján belül fontos szerepet töltenek be a telítetlen zsírsavak. Halljuk is sok helyről, hogy fogyasszunk belőlük többet, mint telített társaikból, mert szervezetünknek szüksége van rájuk. Hogy miért, azt cikkünkből megtudhatjuk.
Általában elmondható, hogy a zsírsavak a szervezet energiatermelő folyamataihoz biztosítják az energiát oxidációjukkal. Három típusukat különböztetjük meg. Vannak a telített, az egyszeresen -és a többszörösen telítetlen zsírsavak. A zsírok mesterséges kezelésének melléktermékeként jönnek létre az ún. transz-zsírsavak, amelyek például a kérődző állatok húsában is megtalálhatók.
A telítetlen zsírsavak a telítettekből alakulnak át. A többszörösen telítetlen zsírsavakban egynél több kettős kötésben lévő szénatom található, az egyszeresen telítetlen zsírsavakban egy szénatom van kettős kötésben, a többi vegyértékeit hidrogénatomok kötik le. Az emlős szervezetek legfeljebb egy telítetlen kötést tartalmazó zsírsavak szintézisére képesek. Azokat a kétszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat, amelyeket az emlősök szervezete nem tud előállítani, de kis mennyiségben felhasznál, esszenciális zsírsavaknak nevezzük.
Koleszterinszint-csökkentő hatásuk is van
A többszörösen telítetlen zsírsavak fogyasztása hosszabb távon csökkenti az LDL ("rossz")-koleszterin szintjét, miközben emelik a HDL ("jó")-koleszterinszintet. A többszörösen telítetlen zsírsavak között vannak az omega-6 zsírsav (linolsav) és az omega-3 zsírsavak (alfa-linolénsav).
Sejt épül belőlük
Annak ellenére, hogy a szervezet képtelen szintézisükre, igen fontosak, hiszen belőlük képződnek például a sejtmembránok. A prosztaglandinok alkotóelemeiként a többszörösen telítetlen zsírsavak a gyulladásokra adott reakciók szabályozásában is részt vesznek, ezenkívül sok hormon nem termelődne nélkülük. A megfelelő mennyiségben fogyasztva hozzájárulnak a szívbetegségek megelőzéséhez is.
Az egyszeresen telítetlen zsírsavak mind közül a legfontosabbak és a "legegészségesebbek". Emelik a HDL-koleszterinszintet és csökkentik az LDL-koleszterinszintet, a zsírban oldódó vitaminok (azaz A-, D-, E-, K-vitaminok) felszívódásában segítenek, csökkentik a mellrák esélyét, és enyhítik a rheumatoid arthritisben jelentkező fájdalmat. Szükségesek a magzat, illetve a növekedésben lévő gyermekek idegrendszerének egészséges fejlődéséhez is.
Kapcsolódó tartalmak
- Melyik zsírt nem kell kerülni?
- A telítetlen zsírsavak szerepe a táplálkozásban
- Telítetlen zsírsavakban gazdag élelmiszereink
- Nem minden rossz a zsírban
- Hogyan válasszunk étrend-kiegészítőt?
Forrás : www.hazipatika.com
Szerző : Dr. Diamant Ágnes Ildikó
http://www.hazipatika.com/taplalkozas/omega_zsirsavak/cikkek/zsirsavak_es_egeszseg/a_telitetlen_zsirsavak_szerepe_a_szervezetben/20130304110330?utm_source=www.startlap.hu&utm_campaign=Startlap_Aktualis_20130513&utm_medium=click&utm_content=http%3A%2F%2Fwww.hazipatika.com%2Ftaplalkozas%2Fomega_zsirsavak%2Fcikkek%2Fzsirsavak_es
_egeszseg%2Fa_telitetlen_zsirsavak_szerepe_a_szervezetben%2F20130304110330