Veszélyes anyaggal itatnak bennünket
A tengerentúlon is egészségügyi aggályokat okoz a szénsavas üdítők és energiaitalok széles körű fogyasztása, amelyek nem ritkán a gyerekeket célozzák meg marketingjükkel. A Marketwatch összegyűjtött 10 okot, amelyek a cukrozott, de akár 'light' üdítők fogyasztása ellen szólnak.
1. Az energiaitalok nem valók mindenkinek
Az energiaitalok gyakran a fiatalokat célozzák, hirdetéseikben például előszerettel jelenítenek meg koncerteket, gördeszkásokat vagy szörfösöket. Előfordul azonban, hogy egyik másik társaság túl messzire merészkedik. San Francisco város önkormányzata májusban azzal vádolta meg a Monster Energy nevű céget, hogy koffein tartalmú italát hatéveseknek akarta értékesíteni. A város be is perelte a céget, azt állítva, az a gyerekeket és tizenéveseket célozza, egy olyan életstílust promotálva, amelyet az extrém sportok, zene, számítógépes játékok, katonai témák és lengén öltözött lányok jellemeznek. A város szerint a Monster kiemelkedik az energiaital-gyártók mezőnyéből, legalább is abból a szempontból, ahogyan a gyerekeket és fiatalokat célcsoportjaként kezeli, a termékek közismert egészségügyi kockázatai dacára - idézte a várost képviselő ügyvéd álláspontját a Marketwatch egy korábbi beszámolójában. A társaság vitatja az állításokat, sőt, szerinte a vádak bizonyíthatóan hamisak, ezért határozottan meg fogja védeni az akcióját. Úgy tűnik, sokkal inkább a közvélemény motiválja a vádakat, mint a tények, vagy a tudomány - fogalmaztak közleményükben.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatal (FDA) a közelmúltban döntött úgy, hogy vizsgálatot indít a magas koffeintartalmú élelmiszerek fiatal szervezetre gyakorolt hatásainak felderítésére. Az amerikai üdítőiatal-gyártók szövetsége kiállt amellett, hogy az energiaitalok biztonságosak.
2. A koffein és az alkohol veszélyes koktélt alkot
Túl sok egyvalamiből csak ritkán jó - különösen, ha a koffeinben tocsogó energiaitalokat vesszük. Tengerentúli kórházi adatok szerint, amelyet a Drog és Lelki Egészség Szolgálat (Substance Abuse and Mental Health Services Administration) publikált, évente sokezer ember kerül kórházba energiaital fogyasztása után száguldó pulzus, erős fejfájás, vagy éppen gutaütésszerű tünetekkel. Többségük ráadásul tizenéves, vagy fiatal felnőtt. Mind több és több ember jelentkezik hasonló tünetekkel, különösen olyan fiatalok, akik alkohollal keverték az energiaitalt - hívja föl a figyelmet az amerikai ügyeletes orvosok szövetsége is. Hogy a probléma milyen széles kört érint, jelzi, a szervezet közlése szerint az is előfordult, hogy csecsemőnek okozott alvászavart az édesanya energiaital fogyasztása.
A gyártók persze vitatják az orvosi tapasztalatokat. Miután tájékozódtak a témában, azt állították, az érintettek jelentős része, pontosan 42 százaléka valami mást - alkoholt, tiltott szert, vagy gyógyszereket is magához vett. Ezért pedig szerintük felvetülhet, hogy maguk az energiaitalok hatása irreleváns. A spaciális összevetők miatt a gyártóknak be kell jelenteniük azon haláleseteket az FDA-nak, amelyek összefügghetnek termékeikkel. Ezek alapján az Egyesült Államokban számos eset ismert, amikor az elhunyt energiaitalt fogyasztott halála előtt nem sokkal. Az iparág szakértői szerint nem lehet az italfogyasztás és a halálesetek között okszerű kapcsolatot találni.
3. A legmenőbb új ital a víz
A víz napjainkban az italgyártó iparág egyik leggyorsabban bővülő szegmensét képviseli, míg a szénsavas üdítők piaca szűkül. A fogyasztók mind több alacsony energiatartalmú, vagy egyenesen kalóriamentes terméket választanak. A fogyasztói ízlésben jelentős változás állt be, 2001 és 2011 között az egy főre jutó éves ásványvízfogyasztás 56 százalékkal 26 gallonra (98,4 liter) nőtt az USA-ban, ugyanekkor a szénsavas üdítők fogyasztása 16 százalékkal 44 gallonra (166,5) hanyatlott. A trend a szódagyártókat is lépésre késztette, számosan közülük már saját palackozott (ásvány)vízmárkával rendelkezik. Ezzel együtt, a szénsavas üdítőitalok fogyasztása már-már tradicionális részlt képezi az étkezési kultúrának, így komolyabb mértékű további visszaszorulásukra még várni kell.
4. A Mikulás is a kólázástól hízott meg
A tengerentúlon a Mikulás modern imázsának kialakulását is sokan a Coca-Colának tulajdonítják. A kipirult arcú, tekintélyes hasú Télapó képe először a cég 1930-as évekbeli hirdetéseiben bukkant föl. A régivágású európai előképet még jóval karcsúbbnak ábrázolták. Az elhízás mind szélesebb körű társadalmi elterjedtsége azután megváltoztatta a Mikulást. Az amerikaiak masszív túlsúlya miatt ma is gyakran az üdítőitalokat okolják, a legelszántabbak pedig újra és újra a fokozott adóztatást követelik.
A cukrozott üdítők bővülő fogyasztása az amerikai Orvostudományi Intézetet (Institute of Medicine, IOM) 2012-es jelentése szerint is jelentősen hozzájárult a járványszerűen terjedő elhízáshoz. (2011-ben az amerikaiak 26 százaléka vallotta magát elhízottnak.) A túl sok cukor fogyasztása emellett a cukorbetegség kialakulásáért is felelőssé tehető, a cukrozott termékek rendszeres napi fogyasztása jócskán megemeli a diabétesz kialakulásának kockázatát. Az üdítőipar vitatja a tanulmányok azon következtetéseit, hogy az italok alaposan hozzájárulnak a probléma jelentkezéséhez. Ezzel együtt érdekes módon mégis jelentős módon csökkentették termékeik cukortartalmát az aggályokra reagálva. Napjainkban már 45 százalékban zéró kalóriás termékeket értékesítenek, az elmúlt 15 évben pedig mintegy 23 százalékkal csökkent az átlagos energiatartalom.
A Coca-Cola 2006-ban csatlakozott a Szövetség egy Egészségesebb Generációért (Alliance for a Healthier Generation) kötelékéhez - a William J Clinton Alapítvány és az American Heart Association közös kezdeményezéséhez, amely egy új amerikai iskolai ital irányelv kidolgozását tűzte ki célul.
5. A diétás italok nem egészségesek
Rossz hír: a diétás szénsavas üdítők sem feltétlen tesznek jót a szervezetünkkel. A Marketwatch megemlíti, egy, a közelmúltban publikált francia tanulmány erős korrelációt talált a diétás italok és a cukorbetegség kialakulásának növekvő kockázata között. Azok a nők, akik "light" termékeket vásárolnak, átlag 43 százalékkal többet is fogyasztanak, mint a cukrozott italokat ivók. A korreláció azonban nem jelent ok-okozati kapcsolatot. Számos egyéb tényező befolyásolja a betegség kialakulását, így például az egyes alkati adottságok.
6. Kihasznált kávéfüggőség
Az energiaitalok még mindig viszonylag új szereplőnek számítanak a piacon, továbbra is rohamtempóban növelik részesedésüket a hagyományos szénsavas termékekkel szemben. A koffeintartalom kérdése azonban felkeltette az élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatal érdeklődését is. Az FDA felső határt húzott az üdítőitalok maximális koffeintartalom mértékét illetően, ami 0,02 százalékos koncentrációt, vagy 72 milligramos tartalmat jelent egy 3 deciliteres doboz esetében.
Az energiaitalokra ugyanakkor nem vonatkozik hasonló előírás, az FDA szerint pedig egyes termékekben a koffein mennyisége meghaladhatja az ajánlott szintet. A gyártók szerint nem lépik túl a kávékban található szintet. Őket igazolja az a tény, hogy a Monster Energy 4,5 deciliteres kiszerelésű energiaitala mintegy 160 milligram koffeint tartalmaz, míg a hasonló űrtartalmú Starbucks kávéban 330 milligram van.
7. Zúdítjuk magunkba...
Márciusban egy, a New York államban született legfelsőbb bírósági döntés elvetette Michael Bloomberg polgármester azon tervét, miszerint a vendéglátóipari egységekből száműzték volna a 16 unciásnál (mintegy 450 gramm) nagyobb cukrozott üdítős poharakat. A kezdeményezők fellebezést terveznek, szakértők szerint azonban ha életbe is lépne egy efféle korlátozás, a kereskedős egy szempillantás alatt találnák meg a kerülőutat. Ahogyan az egyik, leginkább fánkjairól ismert gyorsétterem példája is mutatja: az elutasítást megelőzően a Dunkin' Donuts bejelentette, hogy ügyfeleik a jövőben maguk adhatják hozzá nagy és extranagy kiszerelésű üdítőikhez a kívánt cukrot és a szájízüknek leginkább megfelelő fűszerkeveréket. A társaság összes New York-i éttermét felkészítette a változásra. Az amerikai éttermi társaság szerint a tiltás csak nagyon korlátozottan befolyásolta volna a gyakorlatban a forgalmat. A vendégek kisebb poharakban éppúgy hozzájuthattak volna a kívánt, ám nem ajánlott mennyiségű üdítőhöz.
8. Megvétozzák az egészségügyi adót
Amikor a közegészségi helyzetért aggódó hangok felerősödtek, és a szenátusban is fölvetődött, hogy szövetségi szinten új adót vetnek ki a szénsavas és egyéb édesítette italokra, a szakértők szerint a gyártó társaságok lobbiköltései is magasabb szintre kerültek. A 2005 és 2009 közötti években az iparág lobbikiadásai megharmincszorozódtak, szakértők szerint érdemben hozzájárulva az országos "népegészségügyi adó" kudarcához. Később, több állam megkísérelte önállóan is bevezetni az elvonást, például Philadelphia, Texas és Washigton, azonban többnyire ezek a kezdeményezések is elbuktak. A kihívás gyengülését érzékelve az iparág 2011-ben már ismét csupán 10 millió dollárt fordított lobbizásra, a 2009-es több mint 40 millió dollár után.
9. Jótékony adományok ?
Egy márciusban, a Center for Science in the Public Interest (CSPI) nevű, amerikai egészség-tudatosságot hirdető intézet által publikált tanulmány szerint a jótékony adományozás mögött az a praktikus ok is megbújhat, miszerint így érdemben tompítható az iparág elleni kritikák éle. A CSPI szerint mindez a különböző jótékony szervezeteknek és ügynökségeknek a cégekkel régebb óta fennálló kapcsolatait illetően is kérdéseket vet föl. Az efféle kapcsolatok, amelyek gazdasági társaságok és nonprofit szervezetek között állnak fönn, az érdekellentét szürke mezejét teremtheti meg. Így például, a jótékony szervezetek gyakran az üdítőipar mellé állnak szabályozási kérdésekben. Érvelésük szerint mindez nem mond ellent küldetésüknek, mivel az adott célt - így az elhízás elleni küzdelmet - nem csak egy eszközzel lehet elérni.
A Coca-Cola egyik szóvivője szerint 2012-ben a társaság 45 millió dollárt (több mint 10 milliárd forintot) költött közösségi szervezetek támogatására.
10. Doktorok és fogorvosok...
A fenti tanulmány szerint azok a szervezetek is elfogadják a támogatást a cégektől, amelyeknek épphogy több víz- és kevesebb üdítőfogyasztásra kellene sarkallnia az embereket. A súlyos megállapítások szerint az iparág olyan csoportoknak is juttatott anyagi támogatást, amelyek orvosokat, fogorvosokat és dietetikusokat is képviselnek. Mindez alaposan megnehezíti azt, hogy független tanácsokat osztogassanak. A tanulmány szerint imázsuk és nyereségük védelmében egy stratégia részeként használják a filantrópiát.
A Coca-Cola 2009-ben mintegy 600 ezer dollárt (mintegy 135 millió forintot) adott az amerikai háziorvosok szervezetének (AAFP) egy táplálkozás-egészségügyi tanácsadást végző honlap kialakítására. "Fogyasztói szövetségként" definiálja a kapcsolatot Glen Stream, az AAFP egyik vezetője. Szavai szerint az italgyártó nem gyakorol szerkesztői kontrollt (értsd: nem szól bele), az oldal finanszírozása teljesen független a biztosított információtól. Ezen túl, a cukrozott üdítőkre vonatkozó adót is támogatni fogja az AAFP, amennyiben a kulcs elég magas a fogyasztás befolyásolására - tette hozzá.
Forrás : www.napi.hu
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/veszelyes_anyaggal_itatnak_bennunket_amit_a_gyartok_eltitkolnak.560720.html