Ismerjük meg jobban az "omegákat"! Az esszenciális zsírsavak olyan anyagok, melyek nélkülözhetetlenek a sejtjeink számára, és fontos szerepet játszanak az immun-, az ér- és az idegrendszer működésében. Ismerjük meg jobban ezeket a fontos tápanyagokat !
Az esszenciális zsírsavak sokféle fontos szerepet játszanak a szervezet működésében. Testünk önmagában nem képes ezeket előállítani, így elsősorban a táplálékunkon keresztül kell biztosítani a bevitelüket. A két legjelentősebb, létfontosságú zsírsav az omega-3 és az omega-6, de ezek mellett gyakran más zsírsavakat is esszenciálisnak neveznek. Az omega név a vegyületek kémiai szerkezetére utal. Az eredeti elnevezésük pedig F-vitamin volt - ezt később megváltoztatták, ugyanis az esszenciális zsírsavak felépítésükben és működésükben kevésbé hasonlítanak a vitaminokra.
A legismertebb omega-3 zsírsavak az EPA (eikozapentaénsav), a DHA (dokozahexaénsav) és az ALA (alfa-linolénsav), mely az emberi szervezetben az előbbi két zsírsav előanyaga. Növényi olajok (például a repce-, len-, mogyoró- és dióolaj) nagy mennyiségben tartalmaznak alfa-linolénsavat, míg az EPA és a DHA elsősorban tengeri halakban találhatóak meg. A legismertebb omega-6-zsírsav a linolsav, amely különböző növényi olajokban fordul elő.
Hogyan hatnak szervezetünkre az esszenciális zsírsavak ?
Az omega-3 és az omega-6 zsírsavak nemcsak önmagukban számítanak, hanem a kettő egyensúlya is igen lényeges - ugyanis együttesen szabályozzák a prosztaglandinok szintjét; ezek létfontosságú, hormonokhoz hasonló anyagok, melyek testünk fő szervrendszereinek megfelelő működésében vesznek részt. A prosztaglandinok szükségesek a szív- és érrendszer, az immunrendszer, az idegrendszer folyamataihoz. A fájdalomra adott reakciók és a gyulladásos folyamatok kimenetele is függ a prosztaglandinok egyensúlyától. Az esszenciális zsírsavak elősegítik a sejtmembrán visszaépítését, illetve megerősödését, így védik azt a káros behatásoktól. Az esszenciális zsírsavak érintettek az energiatermelésben és a vérben történő oxigénszállításban is, a növekedésben, a sejtosztódásban, a sejtek közti kommunikációban és a hormontermelés szabályozásában is. Ha azonban az étrendünk kiegyensúlyozatlan, nem tartalmaz elegendő omega-3 zsírsavat, vagy ha túl magas a "rossz" zsírsavak aránya, akkor nemcsak a prosztaglandinok szintje csökkenhet le, hanem a membránok is sérülhetnek, elveszíthetik a rugalmasságukat, és a működésük is csorbát szenvedhet. Ez pedig a sejt folyamatainak megszakadásához, megakadásához vezethet - ennek eredménye pedig a sejt károsodásra és pusztulása. Szintén krónikus betegségek kialakulásához vagy éppen az állapotunk romlásához vezethet, ha a zsírsavak nincsenek egyensúlyban egymással. Egyes szakértők szerint ugyanis az étrendünkből jóval több omega-6 jut a szervezetünkbe, mint omega-3, emiatt a prosztaglandinok szintje nem megfelelő, így a krónikus betegségek kialakulásának esélye megnőhet.Kapcsolódó tartalmak
- A legújabb kutatási eredmények az omega-3 zsírsavakról
- Telítetlen zsírsavakban gazdag élelmiszereink
- Melyik zsírt nem kell kerülni?
- A telítetlen zsírsavak szerepe a táplálkozásban
- Omega-3-ból is megárt a sok
Forrás : www.hazipatika.com
Szerző : Huták Judit
http://www.hazipatika.com/taplalkozas/omega_zsirsavak/cikkek/alfatol_omegaig/mit_ertunk_esszencialis_zsirsavak_alatt/20130301151410?utm_source=www.startlap.hu&utm_campaign=Startlap_Aktualis_20130828&utm_medium=click&utm_content=http%3A%2F%2Fwww.hazipatika.com%2Ftaplalkozas%2Fomega_zsirsavak%2Fcikkek%2Falfatol_omegaig%2F
mit_ertunk_esszencialis_zsirsavak_alatt%2F20130301151410#a3