Emészthető tudnivalók. Annak ellenére, hogy a gyomorban valódi emésztés gyakorlatilag nem folyik, emésztőrendszerünk egyik legfontosabb része. Mi történik vajon az ide kerülő táplálékkal? Ismerjük meg a gyomor működését közelebbről is!
Emésztőnedv termelés 7*24 órán át hetente
A gyomornedvtermelés mennyisége tehát a táplálkozás és emésztés függvényében változik. Naponta összesen mintegy 1,5-3 liter képződik. A szerv éjszaka sem tétlen; nyugalmi állapotban is végez perisztaltikus mozgást, és - még ha lassabban is - ilyenkor is képződik gyomornedv. Így mindig elegendő emésztőnedv áll rendelkezésre, ha táplálék érkezik. A gyomornedv folyamatosan távozik is a gyomorból, az öblítés folyamatos. A termelődő gyomornedv legfontosabb alkotói tehát a víz, különböző fehérjék, köztük az emésztést végző enzimek; a pepszin és rokonai, a gyomornyálkahártyát védő lúgos kémhatású nyálka, valamint az enzimműködéshez szükséges a sósav (hidrogén-klorid, HCl).Hogyan képződik bennünk sósav ?
A fedősejtek sósavtermelése külön figyelmet érdemel, hiszen rendkívül összetett biokémiai folyamatról van szó. Az igen nagy koncentrációban jelenlévő sósav 0,9-1,5 közötti pH-értéket hoz létre a gyomor belsejében. Ez a sósavat elválasztó sejtekre különösen nehéz feladatot ró, hiszen pont abba az irányba, a gyomor üregének belseje felé kell további ionokat szállítani, ahol már amúgy is nagy koncentrációban van belőlük. A feladatot a sejtek ionpumpák segítségével, jelen esetben protonpumpákkal oldják meg.
Tudta-e ?
A gyomornak a kórokozók elleni harcban is szánt szerepet a természet, hiszen erősen savas nedvét és emésztőenzimeit nem minden kórokozó állja, legtöbbjük elpusztul.
Némi visszafolyás még nem kóros reflux..
A gyomorszáj megfelelő záró működése mellett is előfordulhat olykor, hogy ha a gyomorban kicsivel nagyobb a nyomás, mint a nyelőcsőben, akkor felül némi sósav folyik a gyomorszáj fölé, ami marja a nyelőcső nyálkahártyáját. Ez a kellemetlenség természetesnek tekinthető, és a szervezet megfelelően tudja is orvosolni. Fokozott nyáltermeléssel és nyelőcső-perisztaltikával viszonylag hamar megszüntethető a kellemetlen, maró érzés. Igazi problémát csak akkor jelent, ha gyakran és tartósan jelentkezik visszafolyás, ami maradandó károsodást okoz a gyomorszáj és a nyelőcső alsó harmadának nyálkahártyájánKapcsolódó tartalmak :
- 5 dolog, amiről nem gondoltuk volna, hogy puffadást okoz
- Ilyen az ember belülről: a bélrendszer felépítése
- A lenyelt falat titokzatos útja
- Nem mindig segít a rostdús táplálkozás
- Mitől görcsöl a hasam?
Forrás : www.hazipatika.com
Szerző : Máriáss Márta
www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseges_has_titkai/cikkek/mi_van_hasunkban/igy_mukodik_a_gyomor/20120817115824?utm_source=www.startlap.hu&utm_campaign=Startlap_Aktualis_20131205&utm_medium=click&utm_content=http%3A%2F%2Fwww.hazipatika.com%2Ftaplalkozas%2Fegeszseges_has_titkai%2Fcikkek%2Fmi_van_hasunkban%2Figy_
mukodik_a_gyomor%2F20120817115824#a3