Nem vesszük elég komolyan...


Bár a magas koleszterinszint önmagában sokak szerint nem betegség, de ha nem kezelik, súlyos következményekkel járhat; az agyvérzés, a szívroham vagy a trombózis egyaránt jobban veszélyezteti azokat, akik nem tesznek a magas koleszterinszint ellen.

A magas koleszterinszint többek vélekedése szerint önmagában nem betegség, így azt sokan nem veszik elég komolyan. Pedig ha nem kezelik, életveszélyes következményekkel járhat és súlyos betegségek kialakulásához vezethet - igaz, ez lassú folyamat, ráadásul sokáig nem jár tünetekkel vagy fájdalommal, ezért könnyen legyinthetünk a leleteken látható számokra.

Mi történik, ha nem csökkentjük a koleszterinszintet?

A koleszterin a szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen, zsírszerű anyag (pontosabban anyagcsoport), melyet részben a szervezet maga állít elő, részben pedig táplálékkal vesszük magunkhoz. Mivel a vérben nem oldódik, szállítását szállítófehérjék végzik kis "csomagocskákat" képezve (lipoproteinek). A "csomagocskák" típusa szerint megkülönböztetünk LDL-, illetve HDL-koleszterint. Az LDL-, azaz a "rossz" koleszterin kis sűrűségű lipoprotein, mely a koleszterint a májból szállítja a sejteknek. A HDL-, azaz a "jó" koleszterin nagy sűrűségű lipoprotein, mely a már lerakódott koleszterint az érfalból visszaszállítja a májba, ami ott lebomlik.

Mivel a szervezetnek csak korlátozott mennyiségű koleszterinre van szüksége, ha túl sok halmozódik fel belőle - akár valamilyen ritka betegség, akár a túlságosan koleszterindús táplálkozás miatt -, akkor azt nem lehet "elszállítani", emiatt lassan lerakódik az erek falán, úgynevezett plakkot képez. A vérerek ennek következtében összeszűkülnek, és a lecsökkent átmérőjű artériákon keresztül a szív és a többi szerv nem jut elegendő oxigéndús vérhez. Ennek következménye az érszűkület (arteriosclerosis), és az ennek következtében fellépő szövetkárosodások.

Jó tudni !

Bár azt tartják jónak, ha az koleszterinszint minél alacsonyabb, a kórosan alacsony szint is veszélyes tüneteket jelezhet, például alultápláltságot vagy májproblémákat. A koleszterin "ideális" szintjét azonban egyénre szabottan, több tényező figyelembe vételével szokták meghatározni.

A lerakódott koleszterin-réteg sérülhet is (például hirtelen megemelkedő vérnyomás hatására), ilyenkor vérlemezkék csapódhatnak ki, ám ezek is felgyülemlenek az érben, hiszen az túl szűk ahhoz, hogy a megnövekedett terheléssel megbirkózzon. Az eredmény vérrög, mely - a helyétől függően - trombózist, szívinfarktust vagy stroke-ot is okozhat.

A baj nem jár egyedül...

A magas koleszterinszint ritkán jelentkezik önmagában. Nagyon gyakran olyan más betegségekkel vagy tünetekkel együtt alakul ki, melyek tovább emelik a szív- és érrendszeri zavarok illetve az agyvérzés rizikóját. Akiknél a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás és a magas koleszterinszint (azaz a metabolikus szindróma néven ismert összetett anyagcserezavar) egyaránt kimutatható, sokkal gyakrabban szenvednek többek között alvási apnoétól, gyakrabban alakul ki náluk májzsugorodás és vesekárosodás.

Forrás : www.hazipatika.com
Szerző : Pilling Róbert

Keresés