Tévhitek a kellemetlen betegségről...
Mivel a herpesz az egyik leggyakoribb betegség, mindenki ért hozzá egy kicsit. A jó tanácsok egy része azonban ártalmas, és a tuti információknak sincs mindig valóságalapja. Nézzük, melyek a leggyakoribb hitek és tévhitek!
- Az ajakherpesz nem csak az ajkakon jelentkezhet!
Bár a legtöbb tapasztalt herpeszes nagyjából tudja, hol, a szája mely részén jelennek meg legközelebb a hólyagok, ez nem jelenti azt, hogy a herpesz ne vándorolhatna. Az ajkakról gyakran az orrba, vagy akár a szemre is átkerülhet, sőt van, akinek az ujján jelennek meg a herpeszes hólyagok. - Az ajakherpesz nem csak csókkal terjed!
A herpeszvírus sérüléseken, illetve testnedveken keresztül terjed. Igaz, hogy leggyakrabban csókolózással adják tovább a vírust, de a közös pohárról, evőeszközről, rúzsról vagy borotváról is átterjedhet egyik személyről a másikra. - A herpesz nem csak akkor fertőz, amikor hólyagos.
Az ajakherpesz egészen addig fertőz, amíg ott van az ajkakon, tehát a hegesedés és a pörkösödés állapotában is. Sőt, még akkor is tovább lehet adni a herpeszvírust, ha az éppen lappangó fázisban van, nem kell, hogy látható tünetei legyenek! - A babák nem lehetnek herpeszesek. Vagy "Én már öreg vagyok ahhoz, hogy herpeszes legyek!"
A herpeszvírus kortól függetlenül terjed, már az újszülöttek is elkaphatják (a legtöbbször az édesanyjuktól), és az, akinek korábban nem volt herpesze, soha nincs ellene teljesen védve. Igaz, van, akire kevésbé hat a vírus, és az is előfordulhat, hogy bár vírushordozó valaki, soha nem jelenik meg rajta a herpesz. De ettől még fertőzhet! - A herpeszt szigorúan tilos kiszúrni vagy kinyomni!
A herpesz csak külsőleg hasonlít a pattanásra, biológiailag semmilyen összefüggés nincs közöttük. Nyomkodni szigorúan tilos, mert a hólyagokban lévő folyadék szintén fertőző! Ráadásul, ha kapargatjuk, nyomkodjuk a herpeszt, az nehezebben gyógyul. - Az ajakherpesz átterjedhet a nemi szervekre!
A nemi herpeszt és az ajakherpeszt ugyanaz a vírus okozza, így könnyedén átterjedhet a fertőzés egyik területről a másikra. Sőt, a kezünk is lehet a "közvetítő", ha nem mossuk meg alaposan, miután a fertőzött területhez nyúltunk! - A herpesz magától is elmúlik, felesleges kenegetni.
Az ajakherpesz valóban elmúlik magától is, ám ha kezeljük, jelentősen lerövidíthetjük a gyógyulási időt, és a továbbfertőződést, illetve a bőr hegesedését is megakadályozhatjuk. - A háziszerek nagyon hatékonyak a herpesz ellen.
Csak városi legenda az, hogy a citromlé, az ecet, a pálinka vagy a körömlakklemosó segítségével hatékonyan lehet kezelni a herpeszt. Ezek az anyagok nemcsak kimarhatják a bőrt, de alaposan ki is száríthatják, ami csak még fájdalmasabbá teszi a herpesz gyógyulását!
Forrás : www.hazipatika.com
Szerző : Huták Judit