A rossz lehelet nem is igazán betegség, hanem egy kellemetlen állapot, hiszen a saját szájszagunkat nem érezzük, viszont különféle jelek utalhatnak a problémára. Ilyen a vastag lepedék a nyelven, a fémes, kesernyés szájíz vagy a kiszáradt szájüreg is.
A szájszagot sok minden okozhatja - tudjuk meg az Első Magyarországi Online Fogászati Egyesülettől -, így pl. erős aromával rendelkező élelmiszerek, cigaretta, alkoholfogyasztás, de ezek csak átmenetileg rontják el a leheletünket és ideg-óráig tartanak.
A fentieken túl a szájszagot betegségek is okozhatják, melyek nem feltétlenül időszakosak. Ilyen lehet a cukorbetegség, amit aceton szagú lehelet kísér, illetve a vesebetegség is. Ez utóbbinál ammóniára emlékeztető szagot lehet érezni. A legtöbb esetben viszont azt lehet mondani, hogy a rossz lehelet oka a rossz szájhigiénia.
Ha a fogakra, pótlásokra, esetleg az ínyre ételmaradék tapad és az bomlani kezd, kellemetlen szaggal jár együtt. Ha a szag állandósul, az vastagabb fogkőlerakódásra enged következtetni vagy valamilyen ínybetegség van kialakulóban. Jó hír viszont, hogy a betegség kezelését követően, illetve a fogkő eltávolítása után a szájszag az esetek többségében megszűnik.
Forrás: Fogaszat.org