Öröklődés is állhat mögötte...


Ismerős forgatókönyv: belenézünk a napba, és azonnal tüsszenteni kell. Akár többször is egymás után. Vajon tudta, hogy ezt a reflexet a szülőktől is örökölhetjük?

Dr. Roberta Pagon közvetlenül azután, hogy a napfénybe nézett, mindig tüsszent. Ráadásul nem csak egyszer, hanem mindjárt háromszor. Nem ő az egyetlen a családjában, akinek ilyen ingere támad a családban: két gyermeke ugyanígy hármat tüsszent láncban. Most pedig egyik unokája is követi őket, bár ő csak egyet tüsszent.

Véletlen egybeesés? Nem igazán - állítja Pagon, a Seattle Gyermekkórház gyermekgyógyásza. A jelenséget fotikus (fénnyel kapcsolatos) tüsszentő reflexnek nevezzük, és örökletes. E napfénnyel kapcsolatos tüsszentés nem pusztán genetikai alappal rendelkezik, hanem a fényre reagáló tüsszentés száma is öröklődik a családon belül.

Ezt a tudományos felfedezést elég hétköznapi módon tették. A szakember genetikus munkatársaival üldögélt egy asztalnál egy születési rendellenességekről szóló konferencián, amikor a beszélgetés a napfényre és a tüsszentésre terelődött. Nagy meglepetésükre kiderült, hogy tízből négyüket érinti ez a furcsa reakció. "Az egyikük elmesélte, hogy a családjában öt tüsszentés a szokás, nálunk három, egy másik kollégámnál pedig egy" - mesélte Pagon.

Természetesen azonnal kitaláltak rá egy hangzatos elnevezést: ACHOO (Autosomal Dominant Compelling Helio-Ophthalmic Outburst)-szindróma, és egy tanulmányt is írtak a jelenségről.


Gyakoribb, mint gondolnánk

Bármilyen különösnek tűnik ez a reakció, valójában nem is olyan ritka. Becslések szerint az emberek 18-35 százaléka érez bizsergést az orrában, amikor a szemét erős napfény éri. Nicolas Langer, a Zürichi Egyetem neuropszichológusa szerint a fotikus tüsszentő reflexet gyakran csupán az váltja ki, hogy sötét helyről hirtelen világosra lépünk ki. A PLoS ONE szaklapban megjelent kutatásából az derül ki, hogy a fotikus tüsszentő reflex nem olyan klasszikus reflex, amely az agytörzs vagy a gerincvelő szintjén következik be, hanem az agy más kérgi területein.

A jelenség okával kapcsolatban Langer két elmélettel szolgál. Az első az, hogy a fotikus tüsszentőkben az agy vizuális rendszere érzékenyebb. Amikor a fény túlstimulálja, ez az orrot képviselő területeket is aktiválja, ami tüsszentést vált ki. A másik lehetőség az, hogy két ideg, a látóideg és a trigeminális ideg a fotikus tüsszentőkben túl közel helyezkedik el egymáshoz. A fény a látóideget stimulálhatja a szemben, ez pedig a trigeminális ideget is aktiválhatja az arcban, ami tüsszentést eredményez.

A napfényre tüsszentés csak pilóták, ejtőernyősök vagy kötéltáncosok esetében okozhat szakmai ártalmat. A többség esetében csupán egy olyan érdekesség, ami egy kissé különbözővé teszi a többi embertől.


Forrás : www.hazipatika.com

Keresés