A második legnagyobb bank bezárása, a százezer euró feletti betétek befagyasztása - többek között ez az ára annak, hogy Ciprus elkerülje az államcsődöt és az országban tartott bankbetétek megadóztatását. A megállapodás az utolsó pillanatban, hétfő hajnalban született meg Brüsszelben.

Bezárja második legnagyobb bankját, a Laikit (Népbank) Ciprus. Az itt tartott, a betétgarancia-alap által biztosított összeg, azaz százezer euró feletti betéteket zárolják, amíg a bankszanálási terv megszületik. A tervek szerint ebből finanszírozzák a "rossz bank" megmentését. A százezer euró alatti, vagyis biztosított betétek pedig átkerülnek a legnagyobb pénzintézetbe, a Bank of Cyprusba. Többek között erről állapodtak meg a szigetország vezetői Brüsszelben.

Az euróövezeti pénzügyminiszterekkel és Christine Lagarde IMF-vezérigazgatóval folytatott, a hajnali órákba nyúló tárgyalások eredményeként ugyanakkor sikerült elkerülni azt, hogy megadóztassák a bankbetéteket - számolt be az Európai Bizottság szóvivőjét idézve a Reuters. Korábban ezt várta el az Európai Bizottságból, az Európai Központi Bankból és a Nemzetközi Valutaalapból álló hitelező trojka Ciprustól, ám a javaslatot elutasította a ciprusi parlament. A betétkivonást megelőzendő a ciprusi bankok lassan egy hete zárva tartanak, a napi készpénzfelvételi limitet 100 euróban határozta meg a helyi jegybank.

A mentőcsomag részletei

1. A Laiki Bankot azonnal bezárják. Egy jó és egy rossz bankra osztják. Utóbbit idővel lezárják. A mentőcsomagból származó (10 milliárd eurónyi) pénzt nem használhatják a szanálásra.

2. A jó banki rész (a biztosított, százezer euró alatti betétek) a Bank of Cyprushoz (BoC) kerül át, ehhez az EKB 9 milliárd eurót biztosít mentőalapjából, az ELA-ból. A nem biztosított hiteleket befagyasztják az újratőkésítésig.

3. Az EKB kormányzótanácsa a jelenlegi szabályok szerint biztosít likviditást a BoC-nak.

Nagyobb pénzkivonás így sem zárható ki azt követően, hogy várhatóan kedden megnyitnak a ciprusi bankok. Szakértők szerint azonban Ciprus kis mérete - az euróövezet gazdasági kibocsátásának mindössze 0,2 százalékát adja az ország - garantálja, hogy elkerülhető legyen a "fertőzésveszély".

A csődöt azonban csak az utolsó pillanatban sikerült elkerülni, az Európai Központi Bank ugyanis még csütörtökön azzal fenyegetőzött, hétfőig hajlandó finanszírozni a ciprusi bankrendszert. Ami a tízmilliárdos mentőhitelt illeti: Klaus Regling, a mentőalap, az ESM vezetője hajnalban azt közölte, az első részletet májusban kaphatja meg a szigetország.

A vasárnap este kezdődött brüsszeli tárgyalásokon Anasztiadész elnök lemondását sem zárta ki, ha az alku "túl messzire megy" - írta egy magas rangú tanácsi forrásra hivatkozva a Reuters. Az államfő mindössze néhány hete tölti be ezt a tisztséget, és hírek szerint az egyeztetésen végig arra törekedett, hogy fenntartsa Ciprus bankparadicsomi státuszát, amelyet Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter egyszerűen "a csőd szélére került kaszinógazdaságnak" nevezett.

Ciprus valószínűleg a hitel első részletét kevesebb mint két hónap múlva, május elején kapja meg - jelentette ki hétfőn Brüsszelben az ESM eurómentőalap főnöke, Klaus Regling. Szerinte a pénzügyi szakértők addig rögzítik a segélykifizetések technikai feltételeit.

Az ázsiai piacokon az értékpapírok és az euró kurzusa emelkedni kezdett, miután Brüsszelben megegyezés történt Ciprus megsegitéséről . Enyhült az amiatti félelem is, hogy az ottani bankrendszer problémái esetleg tovább terjedhetnek. Japánban, Dél-Koreában, Hongkongban és Ausztráliában a részvények kurzusa emelkedett a brüsszeli hír hatására. "Erre a hírre vártak a piacok, arra, hogy valamilyen megegyezés születik" - jelentette ki Judzsi Szaito, a tokiói Credit Agricole devizarészlegének igazgatója. A japán Nikkei 225 index 1,7 százalékikal, a Hong Kong-i Hang Seng index pedig 0,7 százalékkal emelkedett. Az euró kurzusa pedig 0,8 százalékkal erősödött az amerikai dollárral szemben, és az ázsiai kerekedelem elején egy eurót 1,3044 dollárral jegyeztek. Az euró a japán jennel szemben is erősödött, mégpedig 1,3 százalékkal. Ben le Brun, a Sydneyben müködő OptionsXpress elemzője szerint a megegyezés valószinűleg pozitív hatással lesz az olajpiacokra is.

A Handelsblatt, a német üzleti körök lapja hétfőn idézte Mihalisz Szarrisz ciprusi pénzügyminisztert, aki a tíz órán át tartó maratoni tárgyalás után kijelentette: "csatát ugyan nem nyertünk, de valójában sikerült elkerülnünk a kilépést az euróövezetből." A Handelsblatt idézte Christine Lagarde-ot is, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatóját, aki úgy vélte, hogy a megegyezés "tartós és finanszírozott megoldás lesz". Megszólaltatta Olli Rehnt is, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosát, aki elismerte, hogy a ciprusiakra nehéz idők várnak. Az intézkedések azonban fontosak azért, hogy a ciprusi gazdaságot új alapra helyezzék. A Süddeutsche Zeitung hétfői számában pedig arról irt, hogy Wolfgang Schaeuble német pénzügyminiszter megkönnyebbülésének adott hangot az elért megegyezés okán. "Örülök annak, hogy most sikerült azt elérnünk azt, ami mindig is a mi álláspontunk volt" - hangoztatta Schaeuble. Utalt arra, hogy az új megegyezéshez nincs szükség a nicosiai parlament jóváhagyására. A formális megegyezésnak április közepén kell rendelkezésre állnia. A frakciók minden követelését teljesitették, többek között a pénzmosás és az adócsalás leküzdését is.

A RIA Novosztyi ugyanakkor arról adott hirt, hogy Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna pénzügyminisztereit egybefogó Eurogroup vezetője szerint Ciprusnak folytatnia kell a tárgyalásokat Oroszországgal a Ciprus részére szóló pénzügyi segélyhez történő hozzájárulásról. "Ez szükséges. Reméljük, hogy Oroszország hozzájárul a közös csomaghoz" - hangoztatta Dijsselbloem az orosz hirügynökség szerint. Szavai szerint elsősorban az Oroszország által nyújtott hitel törlesztésének halasztásáról és a hitel után fizetendő kamat kulcsának mérsékléséről lehet szó. Ciprus múlt héten a 2,5 milliárd euró összegű hitel törlesztésének halasztását kérte Oroszországtól.

 

Szerző  : Világgazdaság Online

http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/nagy-arat-fizet-ciprus-a-csodveszely-elkeruleseert-400290

Keresés