Bár a Kúria még a nyári szünet előtt tárgyalni akar a devizahitel-szerződések ügyében, átfogó megoldási javaslat leghamarabb az ősszel születhet, mivel a legfontosabb kérdésben akkorra várható határozat. A jogi procedúra önmagában egyébként sem old meg semmit, a lényegi döntés a kormány kezében van.
Nem okozott meglepetést az Európai Bíróság döntése egy magyar devizahiteles beadványa ügyében. A határozat mind jogi, mind erkölcsi szempontból megalapozottnak nevezhető, indoklása világos és logikus. Kimondja egyrészt, hogy az eltérő devizaárfolyamok használata a szerződéskötéskor és a törlesztéskor tisztességtelen az ügyféllel szemben, mert az így nyert többletbevétel mögött nincs tényleges szolgáltatás, márpedig anélkül nem lehet semmilyen költséget vagy díjat felszámítani.
Ennél is lényegesebb az a fontos megállapítás, hogy nem elég csupán a bonyolultan szövegezett szerződésben rögzíteni az árfolyamrésre vonatkozó pontokat, hanem azt meg is kell értetni az átlagos, pénzügyi ismeretekkel kevésbé rendelkező ügyfelekkel is. Ha ez nem történik meg, tisztességtelennek minősíthető.
Az EB szerint mindezek alapján a magyar bíróságnak kell korrigálnia a szerződéseket, de úgy, hogy azok érvényességét a lehető legteljesebben fenn kell tartani. Ez az ügyfelek érdeke is, különben egy összegben és azonnal vissza kellene fizetniük a hitelt, amit aligha tudnak megtenni.A döntés így elkerülhetetlenül a kormány és a törvényhozás kezében van, mert általános érvényű módosítás csak törvényerejű határozattal lehetséges, azaz a parlamentnek kell dönteni arról, hogyan korrigálhatóak egységesen a szerződések és mi ennek kapcsán az érintettek tennivalója. Ez sem könnyű dolog, mert minden körülményt és az eltérő banki gyakorlatokat figyelembe vevő jogszabály és iránymutatás szükséges, hogy a további vitáknak elejét vegyék. A szabályozásnak egyben minden érintett féllel szemben méltányosnak kell lennie, ahogy erre az EB is felhívta a figyelmet.
Erről a hírek szerint a Kúria is csak ősszel fog dönteni, és annak alapján születhet a megoldásra törvényjavaslat. A feladat nem csupán az, hogy a tisztességtelennek minősülő eljárásokat korrigálják, hanem egyben a devizahitelek fokozatos kivezetésére is mód nyíljon. Az előbbi ugyanis a tehernövekedés harmadát fedheti le, az árfolyamkockázat kiszűréséhez viszont az utóbbi szükséges.
Az állami szerepvállalás elkerülhetetlen, annak a mértéke a kérdés. A Fidesz-kormány már bevállalt 110 milliárd költségvetési pénzt a végtörlesztéssel, amelyet az OTP vezetője az elmúlt évek legrosszabb pénzügyi döntésének nevezett: bár nehéz választani a sok baklövés közül, az biztos, hogy finoman szólva elhibázott lépés volt összesen 370 milliárd forintos ajándékot adni azoknak, akik amúgy is fizetőképesek voltak.
Forrás : www.168ora.hu
Szerző : Lengyel L. László
http://www.168ora.hu/buxa/devizahiteles-vegtorlesztes-arfolyamgat-126492.html?fejezet=1