Werner Faymann osztrák szövetségi kancellár banki jogosultságot akar az ESM mentőalap részére, ezzel első ízben kerül szembe Angela Merkel eurómentési tervével.

 

Európában továbbra is az a kérdés, be kell-e indítani a pénznyomtatást. A front egyrészt az Olaszország körüli, adósságsújtotta déli államok között húzódik, amelyek hozzászoktak az inflációhoz, szemben állnak a takarékossági csomagokkal, másrészt a Németország körüli fizetőképes északi államok között, ahol a "frissen" nyomott pénz által előidézett inflációban látják a valódi fenyegetést – írja a Die Presse.

Amit az egyik oldalon orvosságnak tartanak, a másik oldalon a katasztrófába vezető közvetlen útnak - és fordítva. Ausztriát eddig a "keményvalutájú blokkba" sorolták Németországgal, Hollandiával, Luxemburggal és Finnországgal együtt. Most azonban Werner Faymann osztrák szövetségi kancellár közvetlenül szembe megy Angela Merkel vonalával. A hétvégén ugyanis azért szállt síkra, hogy az ESM állandó mentőalap banki működési engedélyt kapjon.

Az Európai Központi Bank bizonyos még tartózkodó, ám egyre több politikus hívja fel az európai jegybankot arra, hogy a Fed példáját kövesse a pénznyomtatásban, remélve, hogy ez lendületet ad majd a gyengélkedő gazdaságnak. Mivel a jegybank vonakodik, az európai politikusok igyekeznek megkerülni az eurózóna egyik legfontosabb irányító szervét. Ennek eszköze lehet, ha az ESM-et ruházzák fel banki jogokkal. Kérdés, hogy Németország vajon miért gondolná meg magát a kérdésben, miután a német alkotmánybíróság csak szeptemberben dönt majd a mentőalap létjogosultságáról, Berlin pedig elutasítja az eurókötvényeket, vagyis azt, hogy az ország felelősséget vállaljon a többi tagállam adósságáért.

Jürgen Stark, az Európai Központi Bank volt vezető közgazdásza hangsúlyozta, hogy az ötlet az európai alapszerződés megszegését jelentené, hiszen ezzel a tagállamok közvetlenül finanszírozhatnák egymást. De hasonlóan vélekedik Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter is, aki szerint az ESM nem vállalhat korlátlan felelősséget a tagállamokért.

A Die Presse úgy fogalmaz: az EKB-nak a következő hónapokban be kell bizonyítania, hogy valódi jegybank, amelynek célja az infláció féken tartása vagy a politikusok játékszerévé züllött. A lap kiemeli: a pénznyomtatás nem megoldás, ha így lenne, akkor Zimbabwe lenne a világ leggazdagabb országa.

 

Szerző: Die Presse - Világgazdaság Online

Keresés