19 percenként megöl valakit, a dohányzás ennek ellenére még mindig az egyik legelterjedtebb szenvedély.

Hiába a szigorú büntetések, a dohányzás okozta betegségekről készült elborzasztó képek – amelyek a tervek szerint a cigarettásdobozokra is felkerülhetnek majd -, a cigizés még mindig az egyik legnépszerűbb szenvedélybetegség világszerte: a bolygó lakosságából 1,3 milliárd ember nap mint nap rágyújt.

Május 31.: Nemdohányzók Világnapja !!!
- 1987-ben hívta életre az Egészségügyi Világszervezet (WHO)
- célja: hogy ráirányítsa a figyelmet a dohányzás veszélyeire és a füstmentes életmód előnyeire


Magyarország dobogós helyen

Sajnos a dohányzást illetően hazánk az európai országok között kiemelkedő helyet foglal el: a lakosság nagy része dohányzik, ráadásul a személyenkénti cigarettafogyasztás a duplája a világátlagnak (évente 3000 szál). És nem csak a felnőttek: a kezdő középiskolások közül például 10-ből 7 már próbálta a cigarettát. A gyerekek többségében barátoktól, szülőktől és rokonoktól lesik el a rossz szokást, és azért kezdik el – legalábbis a szakemberek szerint – mert a felnőttséget és a népszerűséget szimbolizálja.

A felnőttek esetében arra a kérdésre, hogy miért cigarettáznak, már nem ilyen egyszerű a válasz: a többség a stresszt kezeli így, mások a megszokásuk rabjai és képtelenek elképzelni bizonyos helyzeteket cigaretta nélkül, és vannak olyanok is, akik az ismerkedéshez és a társasági élethez tartják elengedhetetlennek. Ennek ellenére a dohányosok 75%-a szeretne megszabadulni káros szenvedélyétől, főleg azért, mert annak egészségkárosító hatásaival szinte kivétel nélkül mindegyikük tisztában van.


A többség szeretné letenni

19 percenként megöl valakit...

Sokféle betegséget kockáztat az, aki ennek ellenére kitart szenvedélye mellett. Hirtelen szívhalál, agyvérzés, tüdőrák: hogy csak néhányat említsünk azok közül a súlyos betegségek közül, amelyeknek jelentősen csökken az esélye, ha valaki 40-50 éves kora előtt abbahagyja a cigarettázást.

A dohányzásnak és szövődményeinek évente világszerte 4 millió halálos áldozata van (Magyarországon 35 ezer), ami azt jelenti, hogy 19 percenként meghal valaki egy olyan betegségben, amely a cigaretta miatt alakult ki.

Miért érdemes leszokni ?

A szakemberek szerint ezeknek a betegségeket egy módon lehet elkerülni, a leszokással. Például már az abbahagyást követő első napon csökken a hirtelen szívhalál esélye, de 3 három hónap után javul a tüdő teljesítménye, és megszűnik a krónikus köhögés is. 5 év után pedig felére csökken a tüdőrák kockázata.

Amint arról írtunk, félmilliós bírságot is kaphat az, aki nem vesz részt a kötelező tüdőszűrésen.

 

Forrás : MTI / Hír24

Keresés